Resim

Site Oluştur

Yönetim panelli websitenizi hemen oluşturun

17 Haziran 2024 Pazartesi
en

Muhdesat Terkini

Muhdesat Nedir?

Muhdesat şerhi şüphesiz tapuda arazi alım satım ile ilgili işlem yapanlar için önemli bir ibaredir. Arsa alım satım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Açık anlatmak gerekirse muhdesat, bir arazi üzerinde arazi sahibinden bir başkasına ait bulunan yapı veya ağaç demektir. 

Muhdesat terkini, arazinin üzerindeki ağacın veya evin yanması, yok olması, yıkılması gibi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Ayrıca hak sahibinin arazi üzerindeki hakkından vazgeçmesi sonucu terkin edilir.

Eğer bir arsa alacaksınız arsa üzerindeki şerh ve muhdesatlık gibi sorunları araştırmalısınız. Bunu da en iyi arsanın tapu kayıt suretini tapudan talep ederek yapabilirsiniz. Arsa satın alacağınız kişiden arsa tapu kayıt suretini isteyip inceledikten sonra alım işlemi yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde arsa üzerinde ağaç veya yapı kaybolmadan arsanız ile ilgili işlem yapamazsınız.

Muhtesatın terkinini, muhdesat sahibi her zaman yaptırabileceği gibi; hakkın yok olduğunu, sona erdiğini ileri süren gayrimenkul sahibi de kadastro müdürlüklerince düzenlenecek değişiklik beyannamesi ibrazı ile terkinini  yaptırabilir.

0 333 000 00 00 GSM Numaramız 7/24 Bizi Arayabilirsiniz..
0 333 000 00 00 Whatsapp Numaramız 7/24 Bizi Arayabilirsiniz..
0 333 000 00 00 Telegram Numaramız 7/24 Bizi Arayabilirsiniz..
0 333 000 00 00 Bip Numaramız 7/24 Bizi Arayabilirsiniz..
Resim
Resim

Site Oluştur

Yönetim panelli websitenizi hemen oluşturun

Sektörde, başarılı saygın firma olmak temel vizyonumuzdur. Zamanlaması planlaması doğru işleyen süreçlerde müşterilerimize ideal hizmetleri sunmak genel misyonumuzdur.
SiteOluştur
Yardımcı Modüller